Et Parçalama Tesisimiz
Anasayfa > Et Parçalama Tesisimiz
Et Parçalama Tesisimiz


Mağazalarımızda müşterilerimize sunduğumuz etler, yerli dana ve yerli kuzu etleridir.
Söz konusu dana ve kuzular Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından İşletme Onay Belgesi verilmiş modern mezbahalarda, Veteriner Hekim kontrolünde ve hijyenik şartlarda İslami usüllere uygun kesilmektedir.
Kesilen dana ve kuzu etleri 24-36 saat soğutulup(Merkezi sıcaklık +7 °C nin altında) dinlendirildikten sonra, frigorifik araçlarla Veteriner Hekim raporu ile şirketimizin Parçalama Tesisine gelmektedir.
Parçalama Tesisimize gelen etler şirketimiz Veteriner Hekimi tarafından gerekli kanuni kontrolleri yapıldıktan sonra teslim alınmaktadır.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından İşletme Onay Belgesi alınmış olan Kırmızı ve Beyaz Et parçalama ve paketleme tesisimizde, onaylı her işletmede uygulanması zorunlu olan HACCP(Tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları) ilkeleri işletmemizde de gıda güvenliğinin tesisi için eksiksiz bir şekilde uygulanmaktadır.
Parçalama tesisimizde kabul edilen etler, iyi hijyen uygulamaları doğrultusunda titizlikle parçalanıp hazırlanmaktadır. Parçalanmış etler şirketimize ait frigorifik araçlarla magazalarımıza dağıtılmaktadır. Mağazalarımıza gelen etler uygun şartlarda depolanıp, müşterilerimizin beğenisine sunulmaktadır.
Şirketimizin kırmızı ve beyaz et parçalama ve paketleme tesisine ait işletme onay belgeleri